Podsumowanie projektu Wyzwania Teodora w oddziale przedszkolnym 0b
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b z wielkim zainteresowaniem dołączyły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „ Wyzwania Teodora”. Zadania realizowaliśmy od października 2020 r. do maja 2021 r. Jako rozpoczęcie wszelkich działań związanych z realizacją projektu dzieci poznały bociana Teodora, zapoznałam je z zadaniami, które czekały na nie do realizacji w najbliższym czasie.
Sprawność zdrowego osiłka
Aktywność fizyczna towarzyszy nam każdego dnia w przedszkolu, chociaż by podczas porannych zabaw gimnastycznych czy zabaw ruchowych na placu zabaw i szkolnym boisku. Zorganizowaliśmy w klasie zawody, dzieci zostały podzielone na dwie drużyny. Każda z drużyn dzielnie wykonywała wszystkie zadania, między innymi: rzuty do celu, wyścig z woreczkiem na głowie, bieg na czas. Dzieci otrzymały swoją pierwsza odznakę sprawność zdrowego osiłka.
Sprawność kuchcikowego mistrza
Wykonując to zadanie dzieci poznały zasady bezpieczeństwa posługując się sprzętami kuchennymi oraz wykonały samodzielnie gofry.
Sprawność kochającego serca
Kochające serce kojarzyło nam się z pięknymi uczuciami do drugiego człowieka. Dlatego podczas tego zadania skupiliśmy się na naszych babciach i dziadkach. Dzieci przygotowały laurki, odciskając swojej rączki w farbie zrobiły z nich kwiatki. Przykleiły napisy „dla kochanego Dziadka”, „dla kochanej Babci” ,w domach wręczyły im swoje upominki. Serca seniorów radowały się.
Sprawność artystycznej duszy
Przedszkolaki dokładnie przyjrzały się wyglądowi bociana Teodora i przeszły do działania. Część dzieci ozdobiła swojego bociana plasteliną, inne malowały go farbami, a jeszcze kolejne malowały go mazakami i kredkami. Każda z prac dzieci zawisła w klasie. Odznaka „sprawności artystycznej duszy” zdobyta.
Sprawność przyjaciela przyrody
W ramach tego działania dzieci zasadziły w donicach cebule. W kolejnych dniach dzieci obserwowały wzrost szczypiorku, który został wykorzystany do wiosennych, zdrowych kanapek.
Sprawność pomocnej dłoni
Dołączyliśmy do wielu akcji charytatywnych. Zbieraliśmy z dziećmi nakrętki dla chorych dzieci, kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych oraz okulary i mydła dla dzieci z Afryki. Dzieci bardzo chętnie włączały się w akcje charytatywne. Okazywaliśmy więc pomocną dłoń w wielu sytuacjach.
Sprawność antynudka
Ostatnią odznakę, a tym samym ostatnie zadanie projektu dzieci wykonały w maju. Był to dzień pełen wrażeń, dzieci wiedziały, że tego dnia nie będziemy korzystać z autek, klocków, ani lalek, więc z czego? Dzieci wymyśliły, że może wykorzystamy pufy, ławeczki, maty i zrobimy mini tor przeszkód. Dzieci przeciągały się po ławeczce, przeciskały się pod materacem, skakały, wspinały pod górę usypana z puf itp. Tak też wesoło i sportowo zrealizowaliśmy ostatnie zadanie projektu. Wszyscy zdobyli ostatnią odznakę „antynudka”, której już się nie mogli doczekać.
Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy brać udział w tak pomysłowym projekcie oraz delikatnie modyfikować go do możliwości fizycznych i umiejętności dzieci, realizując przy tym cel główny i szczegółowe projektu. Dzieci nabyły wielu bardzo ważnych umiejętności i poznały wartości, które są ważne w życiu.