100-lecie odzyskania Niepodległości
W dniu 7 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu odbył się międzyszkolny konkurs historyczno-literacki pt. „Żywa lekcja historii”, zorganizowany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w wybraną przez siebie postać historyczną bądź fikcyjną (w tym w przypadku mocno zakorzenioną w polskiej kulturze, aby mogła być rozpoznawalna). Na ocenę składały się następujące elementy: kostium zgodny z realiami epoki oraz oryginalność prezentacji postaci.
Konkurs spotkał się z zainteresowaniem uczniów szkół gminy Lutomiersk, dzięki czemu w murach Szkoły Podstawowej w Kazimierzu przed zgromadzoną w sali gimnastycznej publicznością pojawili się, m. in.: bohater naszej Małej Ojczyzny, powstaniec styczniowy Juliusz Romocki, hr. Delfina Potocka, bohaterowie ballad Adama Mickiewicza, bohaterowie Powstania Warszawskiego, Orlęta Lwowskie, król Bolesław Chrobry, św. królowa Jadwiga.
Zróżnicowanie w wyborze postaci oraz rewelacyjny sposób ich prezentacji dobitnie świadczą o zainteresowaniu dzieci historią, literaturą oraz o ich zdolnościach artystycznych.
Ze względu na wysoki poziom konkursu, jury po długich i trudnych obradach przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii klas IV-VI:
I miejsce zdobyła Maja Czechowicz z kl. IV SP im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu jako Antoni Petrykiewicz – najmłodszy żołnierz odznaczony krzyżem Virtuti Militari, jedno z Orląt Lwowskich
II miejsce otrzymała Martyna Stasiak uczennica kl. VI ze SP im. Adama Mickiewicza w Szydłowie za prezentację Świtezianki
III miejsce przypadło Amelii Rogut z kl. VI SP im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu w roli Danuty Siedzikówny „Inki”
W kategorii klas VII-VIII oraz gimnazjum, I nagrodę zdobył uczeń kl. VIII SP im. Adama Mickiewicza w Szydłowie – Jakub Fisiak za aktorską kreację diabła z ballady A. Mickiewicza „Pani Twardowska”
Na II miejscu uplasował się Karol Marszałek – uczeń kl. VIII również ze szkoły w Szydłowie za prezentację postaci Stanisława Małachowskiego – marszałka Sejmu Wielkiego
III nagrodę otrzymał Jakub Węgrecki z kl. VIII SP w Kazimierzu za przejmującą wypowiedź w imieniu Alka Dawidowskiego harcerza Szarych Szeregów i żołnierza AK – bohatera utrwalonego przez A. Kamińskiego w powieści „Kamienie na szaniec”.
Jury przyznało też dwa wyróżnienia. Przypadły one Wiktoriii Potockiej z kl. IV SP w Kazimierzu za rolę hrabiny Potockiej – muzy romantyków i Tomaszowi Sobolczykowi z kl. VI ze SP w Szydłowie za rolę Zagłoby.
Radosnego charakteru uroczystości dodały piosenki legionowe odśpiewane przez klasy najmłodsze, tj. „0” i kl. I – III, zaś w nastrój refleksyjny wprowadziła publiczność piosenka o dziewczynach z Powstania Warszawskiego w wykonaniu Emilii Czechowicz z kl. VII.
Wejście w rolę postaci z innej epoki to przyjemność nie tylko dla dzieci, a także, jak się okazało, dla niektórych nauczycielek ze szkoły w Kazimierzu. Pani dyrektor – Anna Skępska przyjmowała gości jako patronka szkoły Maria Konopnicka, organizatorki konkursu: polonistka – p. Janina Olszyńska wystąpiła w kostiumie pani nauczycielki z końca XIX w., historyk, p. Katarzyna Kołodziejczyk-Kostecka ukazała się jako waleczna Emilia Plater, zaś nauczycielka religii p. Irena Białecka wcieliła się w postać Ireny Sendlerowej.
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu składa podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu, nauczycielom, którzy sprawowali nad nimi opiekę artystyczną, przybyłym gościom; w tym Wójtowi Gminy Lutomiersk p. Tadeuszowi Borkowskiemu, przedstawicielom Rady Gminy Lutomiersk, dyrektorom sąsiednich szkół oraz rodzicom za przybycie na naszą uroczystość i włączenie się w radosne świętowanie 100 lat Niepodległości Naszej Ojczyzny!
J. Olszyńska
{gallery}11listopada-2018{/gallery}